Vi pressen

Pressetelefon:  70 70 28 21 (åben hver dag fra 06.00 til 24.00. Virker ikke til sms.)

Pressen er desuden mere end velkommen til at kontakte vores MF’ere direkte – men det skal i givet fald ske på sms til følgende numre:

Mette Abildgaard: 61 62 46 42
Rasmus Jarlov: 61 62 46 41
Naser Khader: 61 62 46 40
Anders Retz Johnsson: 61 62 47 62
Orla Østerby: 61 62 49 14
Brigitte Klintskov Jerkel: 61 62 49 15


Presseafdelingen

Morten Scheelsbeck, pressechef
Mobil: 61 62 33 65
Morten.Scheelsbeck@ft.dk

Tanja Pinderup, presserådgiver
Mobil: 61 62 50 40
Tanja.Pinderup@ft.dk

Filip Lauritzen, presserådgiver
Mobil: 61 62 50 39
Filip.Lauritzen@ft.dk

Kasper Frank, digital chef / SoMe-manager
Mobil: 61 62 38 59
Kasper.Frank@ft.dk

Afdelingen for Politik, Udvikling & Kampagne 

Simon Merrild Lyngsø, afdelingschef
Mobil: 61 62 41 59
simon.merrild@ft.dk

 


Modtag pressemeddelelser fra os

 

 


Søren Pape - Partiformand - Det Konservative FolkepartiPressefotos, logoer, m.m.

Logoer og andet grafisk materiale må frit benyttes, men må ikke ændres eller manipuleres uden skriftlig tilladelse.


Kontakt de konservative ministre

Justitsminister Søren Pape Poulsen

Kontakt Justitsministeriets pressetjeneste
Særlig rådgiver Peter Utzon Berg, peb@jm.dk
Særlig rådgiver Jakob Sheikh, jas@jm.dk

Erhvervsminister Brian Mikkelsen

Kontakt Erhvervsministeriets pressetjeneste
Særlig rådgiver: Jes Brinchmann Christensen, jbc@evm.dk / 91 33 70 14

Børne- og socialminister Mai Mercado

Ministeriets pressetjeneste
Kristine Korsgaard, krko@sm.dk / 41 85 13 26
Signe Damgaard, sid@sm.dk / 41 85 11 92

Særlig rådgiver: Lasse Honoré Rasmussen, lhra@sm.dk / 41 85 10 48


Kontakt Bendt Bendtsen

Europa-Parlamentet
ASP14E201
Rue Wiertz 60
1047 Bruxelles
+32 228 45 125
bendt.bendtsen@europarl.europa.eu

www.bendt.dk
/BendtBendtsen
@BendtEU

Politiske rådgivere

Xenia Hesting
Tel. +32 228 47 125
xenia.hesting@ep.europa.eu

Sofie Freilev
Tel. +32 228 37 125
sofie.freilev@europarl.europa.eu 

Under plenarsamlingerne i Strasbourg (én uge månedligt) kan kontoret kontaktes på:
+33 388 1 75 125