Vi pressen

Pressetelefon:  70 70 28 21 (åben hver dag fra 06.00 til 24.00. Virker ikke til sms.)

Pressen er desuden mere end velkommen til at kontakte vores MF’ere direkte – men det skal i givet fald ske på sms til følgende numre:

Mette Abildgaard: 61 62 46 42
Naser Khader: 61 62 46 40
Anders Retz Johansson: 61 62 47 62
Orla Østerby: 61 62 49 14
Brigitte Klintskov Jerkel: 61 62 49 15
Merete Scheelsbeck: 30 29 52 48

Ordførerskaber


Presseafdelingen

Morten Scheelsbeck, pressechef (på barselsorlov)

Filip Lauritzen, presserådgiver og konstitueret pressechef
Mobil: 61 62 50 39
Filip.Lauritzen@ft.dk

Louise Uberg, presserådgiver
Mobil: 61 62 35 03
Louise.Uberg@ft.dk

Ditte Rieland Hansen, presserådgiver
Mobil: 61 62 55 42
Ditte.Rieland.Hansen@ft.dk

Afdelingen for Politik, Udvikling & Kampagne 

Simon Merrild Lyngsø, afdelingschef
Mobil: 61 62 41 59
simon.merrild@ft.dk


Modtag pressemeddelelser fra os


Søren Pape - Partiformand - Det Konservative FolkepartiPressefotos, logoer, m.m.

Logoer og andet grafisk materiale må frit benyttes, men må ikke ændres eller manipuleres uden skriftlig tilladelse.


Kontakt de konservative ministre

Justitsminister Søren Pape Poulsen

Kontakt Justitsministeriets pressetjeneste
Særlig rådgiver Peter Utzon Berg, peb@jm.dk
Særlig rådgiver Jakob Sheikh, jas@jm.dk

Erhvervsminister Rasmus Jarlov

Kontakt Erhvervsministeriets pressetjeneste

Børne- og socialminister Mai Mercado

Ministeriets pressetjeneste
Kristine Korsgaard, krko@sm.dk / 41 85 13 26
Signe Damgaard, sid@sm.dk / 41 85 11 92

Særlig rådgiver: Lasse Honoré Rasmussen, lhra@sm.dk / 41 85 10 48


Kontakt Bendt Bendtsen

Europa-Parlamentet
ASP14E201
Rue Wiertz 60
1047 Bruxelles
+32 228 45 125
bendt.bendtsen@europarl.europa.eu

www.bendt.dk
/BendtBendtsen
@BendtEU

Politiske rådgivere

Xenia Hesting
Tel. +32 228 47 125
xenia.hesting@ep.europa.eu

Sofie Freilev
Tel. +32 228 37 125
sofie.freilev@europarl.europa.eu 

Under plenarsamlingerne i Strasbourg (én uge månedligt) kan kontoret kontaktes på:
+33 388 1 75 125