Naser Khader

Medlem af Folketinget

Ordførerskaber

Menneskerettighedsordfører, Retsordfører, Værdiordfører, Beskæftigelsesordfører og Udenrigsordfører

CV

Født 1. juli 1963 i Damaskus, søn af ufaglært Ahmed Abu Khader og ufaglært Sada Abu Khader.

Medlemsperiode

  • Folketingsmedlem for Det Konservative Folkeparti i Østjyllands Storkreds fra 18. juni 2015.
  • Folketingsmedlem for Det Konservative Folkeparti i Københavns Storkreds fra 18. marts 2009 til 15. september 2011.
  • Folketingsmedlem for Uden for folketingsgrupperne i Københavns Storkreds fra 5. januar 2009 til 17. marts 2009.
  • Folketingsmedlem for Liberal Alliance i Københavns Storkreds fra 28. august 2008 til 4. januar 2009.
  • Folketingsmedlem for Ny Alliance i Københavns Storkreds fra 13. november 2007 til 27. august 2008.
  • Folketingsmedlem for Ny Alliance i Østre Storkreds fra 10. juli 2007 til 13. november 2007.
  • Folketingsmedlem for Uden for folketingsgrupperne i Østre Storkreds fra 9. maj 2007 til 9. juli 2007.
  • Folketingsmedlem for Radikale Venstre i Østre Storkreds fra 20. november 2001 til 8. maj 2007.

 

Uddannelse og erhverv

  • Master i teologi, Københavns Universitet, 2015
  • Supplerende uddannelse i retorik og formidling, Aarhus Universitet, fra 1994 til 1995.
  • Mellemøststudier, Odense Universitet, fra 1991 til 1993.
  • Cand.polit, Københavns Universitet, fra 1986 til 1993.
  • Rysensteen Gymnasium, fra 1980 til 1983.
  • Oehlenschlægersgades Skole, fra 1975 til 1980.
  • Non-resident senior fellow, Hudson Institute, Washington DC, fra 2015.
  • Senior fellow, Hudson Institute, Washington DC, fra 2011 til 2015.
  • Konsulent i boligselskabet, DAB, fra 1996 til 1997.
  • Konsulent, DR, fra 1989 til 1997.
  • Arabisk tolk, oversætter og tekster, fra 1983 til 1998.

Tillidshverv

  • Medlem af Københavns Borgerrepræsentation 1997-2000.
  • Medlem af Det Etiske Råd 1998-2001.
  • Medlem af Indenrigsministeriets tænketank om integration 2000-2001.
  • Ambassadør for UNICEF 2004-2008.
  • Stifter af foreningen Demokratiske Muslimer 2005, formand 2005-2007.
  • Medlem af repræsentantskabet for Askov Højskole fra 2014.

Publikationer

Har skrevet »Ære og Skam«, 1996, »Khader.dk« med Jakob Kvist, 2000, »Nasers Brevkasse«, 2001, »Modsætninger mødes« med Bent Melchior, 2003, »Tro mod tro« med Kathrine Lilleør, 2005, »Naser Khader og folkestyret«, 2005, »Bekendelser fra en kulturkristen muslim», 2013, og »Hjertet bløder – arabisk forår og opløsning«, 2015.

Udmærkelser

Modtaget Dansk Forfatterforenings pris for fred og mellemfolkelig forståelse 1998, HK’s Kulturpris 1998, AFS-Interkulturs »Interkulturprisen 1999«, Modermål-Selskabets »Modersmålprisen 2000«, Junior Chambers pris »The Outstanding Young Person 2001«, »Heiberg-prisen« 2002, Livsforums »Livsprisen 2006«, Jyllandspostens »Ytringsfrihedspris 2006« og »Den Internationale Sekulære Pris 2007« fra Comité Laïcité République, Frankrig.

Senest sagt & skrevet

Følg Naser på de sociale medier

Folketingsgruppen

Billede af Søren Pape Poulsen

Søren Pape Poulsen

Partiformand, Folketingsmedlem
Billede af Mai Mercado

Mai Mercado

Gruppeformand, Folketingsmedlem
Billede af Rasmus Jarlov

Rasmus Jarlov

Gruppenæstformand, Folketingsmedlem
Billede af Mette Abildgaard

Mette Abildgaard

Politisk ordfører, Folketingsmedlem
Billede af Birgitte Bergman

Birgitte Bergman

Folketingsmedlem
Billede af Brigitte Klintskov Jerkel

Brigitte Klintskov Jerkel

Folketingsmedlem
Billede af Katarina Ammitzbøll

Katarina Ammitzbøll

Folketingsmedlem
Billede af Mona Juul

Mona Juul

Folketingsmedlem
Billede af Naser Khader

Naser Khader

Folketingsmedlem
Billede af Niels Flemming Hansen

Niels Flemming Hansen

Folketingsmedlem
Billede af Orla Østerby

Orla Østerby

Folketingsmedlem
Billede af Per Larsen

Per Larsen

Folketingsmedlem

Medlemssekretærer

, medlemssekretær for Mette Abildgaard

, medlemssekretær for Rasmus Jarlov

Anette Høirup Larsen, medlemssekretær for Mai Mercado og Søren Pape Poulsen
anette.larsen@ft.dk61 62 32 48

Else Kathrine Schultz-Hansen, medlemssekretær for Katarina Ammitzbøll, Mona Juul, Niels Flemming Hansen, Orla Østerby og Per Larsen
esh@konservative.dk61 62 56 57

Nina Berg Behnke, medlemssekretær for Birgitte Bergman, Brigitte Klintskov Jerkel og Naser Khader
Nina.Behnke@ft.dk61 62 42 81