Rasmus Jarlov

Medlem af Folketinget

Ordførerskaber

Beskæftigelsessordfører, Europaordfører, Forsvarsordfører, Færøerneordfører, Grønlandsordfører, Transportordfører, Næstformand for folketingsgruppen, Finansordfører og Reformordfører

CV

Født 29. april 1977 i Århus, søn af Carsten Jarlov og Lisbeth Jarlov.

Medlemsperiode

  • Folketingsmedlem for Det Konservative Folkeparti i Københavns Omegns Storkreds fra 18. juni 2015.
  • Folketingsmedlem for Det Konservative Folkeparti i Københavns Storkreds fra 1. september 2010 til 15. september 2011.
  • Midlertidigt folketingsmedlem for Det Konservative Folkeparti i Københavns Omegns Storkreds fra 12. januar 2010 til 31. august 2010 (stedfortræder for Charlotte Dyremose).
  • Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Lyngbykredsen fra 2014.
  • Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Rødovrekredsen fra 2014.
  • Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Indre Bykredsen fra 2010 til 2014.
  • Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Rødovrekredsen fra 2007 til 2010.

Parlamentarisk karriere

Beskæftigelsesordfører, EU-ordfører, forsvarsordfører, transportordfører, fødevareordfører, landbrugsordfører, fiskeriordfører, dyrevelfærdsordfører, grønlandsordfører og færøerneordfører. Tidligere uddannelsesordfører, kommunalordfører, kulturordfører, medieordfører og kirkeordfører.

Uddannelse og erhverv

  • Cand.merc. (Applied Economics and Finance), Handelshøjskolen i København, fra 2001 til 2003.
    HA (almen), Handelshøjskolen i København, fra 1998 til 2001.
  • Reserveofficer, Flyvevåbnet, fra 1996 til 1998.
  • Matematisk student, Ordrup Gymnasium, 1996.
  • Stifter og ejer, Hamlet Tours, fra 2012.
  • Rotationsprogram i virksomheden og mellemleder i forskningsrådet, Novo Nordisk A/S, fra 2004 til 2010.
  • Forelæser og ekstern lektor i finansiering, Handelshøjskolen i København, fra 2003.

Tillidshverv

Medlem af Københavns Borgerrepræsentation 2010-2015.

Senest sagt & skrevet

Folketingsgruppen

Gruppeformand, Folketingsmedlem
Folketingsmedlem